احتمال حفظ ارتباط ایران با سوئیفت پس از اعمال دور جدید تحریم های آمریکا

وزارت امورخارجه و خزانه داری آمریکا علیرغم مخالفت برخی مقامات تند رو در کنگره این کشور، امتیازات جدیدی در زمینه تحریم های نفتی ایران و ارتباط آن با شبکه بانکی بین المللی سوئیفت قائل خواهند شد.

احتمال حفظ ارتباط ایران با سوئیفت پس از اعمال دور جدید تحریم های آمریکا

به گزارش خبرنگاران، به نقل از اسپوتنیک به استناد منابع مطلعی که با پایگاه خبری واشنگنتن فری بیکن گفت وگو نموده اند به نظر می رسد مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که بر روی مسئله ایران کار می نمایند، وزیر امور خارجه این کشور را قانع نموده اند به ایران اجازه دهد ارتباط خود با سیستم بانکی بین المللی(سوئیفت) را حفظ کند.

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و چهره های ارشد کنگره آمریکا برای اعمال تحریم های سخت تر علیه ایران فشار آورده اند، مطرح است که وزارت امور خارجه و خزانه داری این کشور مقاومت خود برای اعمال فشار بر ایران و متحدان اروپایی را کم نموده اند. آن طور که گفته می گردد ایران به انجام دادن تجارت در سیستم سوئیفت ادامه داده و دولت ایالات متحده آمریکا معافیت کشورهای زیادی را گسترش خواهد داد که به آن ها اجازه می دهد به خرید نفت ایران ادامه دهند.

به گزارش منابع اگاه، این یک امتیاز انحصاری است که مدتی پیش در ماه سپتامبر مورد آنالیز نهاده شد.

این امتیازات خشم آن دسته از مقامات آمریکایی که حامی رویکردی سخت گیرانه به ایران هستند را برانگیخته است تا آنجا که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا از شرکت کردن در برنامه روز اعمال تحریم ها در چهارم ماه نوامبر صرف نظر نموده است.

یک مقام ارشد کنگره به واسطه مقامات دولتی آمریکا که بر روی مسئله ایران و سوئیفت کار می نمایند، گفت: آن ها باعث ناکام ماندن کمپین فشار حداکثری رئیس جمهور ترامپ می شوند.

این منبع همچنین در این باره گفت: مقامات دولتی به ما می گفتند که اشکالی ندارد اگر به ایران امتیازاتی در رابطه با سوئیفت بدهند چرا که آن ها صادرات نفت ایران را به صفر خواهند رساند و حالا هم می گویند اشکالی ندارد اگر در هر دو زمینه سوئیفت و انرژی امتیازاتی قائل شویم چرا که این تنها آغاز یک نبرد طولانی است.

یکی دیگر از مقامات کنگره آمریکا که با این مسئله به خوبی آشنایی دارد به پایگاه خبری فری بیکن گفت: خط فکری زمان اوباما که در وزارت امور خارجه وجود دارد پمپئو را قانع کرد تا به منظور حفظ امکان ملحق شدن دوباره به برجام در آینده با دادن این امتیازها موافقت کند که این، توافق هسته ای صورت گرفته توسط اوباما را با امید بازگشت به حالت اولیه پس از ترامپ ، احیا می نماید.

آن طور که گفته می گردد این امتیازات ایران شامل معافیت چین، کره جنوبی و هند است که هر سه این کشورها از خریداران نفت خام ایران هستند. این منابع مطلع همچنین گفته اند که در روزهای آتی جزئیات این امتیازهای جدید در جلسات توجیهی ارائه خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، در حالی که ترامپ و مقامات بلندپایه دولت آمریکا شامل جان بولتون، مشاور امنیت ملی خواهان موضع سخت گیرانه علیه ایران شده اند، وزارت خزانه داری گویا اصرار دارد که اتصال ایران به سوئیفت بدون تغییر بماند که ممکن است به دلیل فشار از جانب متحدان اروپایی باشد. با نزدیک شدن دور دوم تحریم های آمریکا، برخی از قانون گذاران و مشاوران خارجی دونالد ترامپ نگران آن هستند که دولت او نتواند به قولش مبنی بر اعمال فشار حداکثری بر روی ایران عمل کند. آن ها از این بابت عصبانی هستند که تحریم های پنجم نوامبر (13 آبان) دسترسی ایران را به سوئیفت (اصلی ترین سیستم مالی دنیا) قطع نخواهد کرد.

ریچارد گلدبرگ مشاور ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی، در این باره گفته است: رئیس جمهور کمپین فشار حداکثری می خواست؛ نه یک کمپین فشار نصفه و نیمه. برای فشار حداکثری باید دسترسی بانک های ایران به سوئیفت قطع گردد.

مقامات مطلع آمریکایی اعلام نموده اند که با وجود مخالفت های برخی قانون گذاران، دونالد ترامپ دسترسی ایران به سوئیفت را قطع نمی نماید و ارتباط ایران با جامعه دنیای ارتباطات مالی بین بانکی همچنان حفظ خواهد شد.

این مقامات مطلع در دولت آمریکا در این خصوص مدعی شده اند که این اقدام دولت دونالد ترامپ، امتیاز ویژه واشنگتن به کشورهای اروپایی محسوب می گردد.

بنا بر اظهارات منابع مطلع آمریکایی، کوشش سناتورهای آمریکایی برای تصویب تحریم های جدید با هدف قطع دسترسی ایران به سیستم بانکی سوئیفت، با مخالفت وزارت خزانه داری روبرو شده است.

تد کروز، سناتور آمریکایی با این ادعا که تحریم های دونالد ترامپ علیه ایران خیلی ضعیف است، لایحه ای را معرفی کرد که نشان می دهد کنگره آمریکا کوشش دارد قانونی را برای قطع دسترسی ایران از سیستم های بانکی بین المللی معرفی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احتمال حفظ ارتباط ایران با سوئیفت پس از اعمال دور جدید تحریم های آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال حفظ ارتباط ایران با سوئیفت پس از اعمال دور جدید تحریم های آمریکا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید