تاخیر در ازدواج مهم ترین عوامل کاهش سطح باروری است

به گزارش صبح بخیر، مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت گفت: افراد زمانی به فرزندآوری فکر می کنند که از نظر اقتصادی و اجتماعی در رفاه باشند و در شرایط معیشتی خود به چشم انداز مطلوب برسند.

تاخیر در ازدواج مهم ترین عوامل کاهش سطح باروری است

به گزارش گروه اجتماعی صبح بخیر، برنامه روزنه با موضوع آمار هشداردهنده کاهش نرخ باروری در سال 99، در ارتباط تلفنی با فریده فراهانی خلج آبادی (مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت کشور) از شبکه رادیویی مصاحبه روی آنتن رفت.

خلج آبادی در مصاحبه تلفنی با برنامه روزنه گفت: ارزیابی باروری کل یکی از مهم ترین شاخص های اندازه گیری فرایند رشد باروری در کشور است.

وی افزود: آمار باروری کل نرخ متوسط فرزندآوری یک خانم - توانمند برای بارداری - را معین می کند.

مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت با اشاره به سطح جانشینی فرزند در جامعه، ادامه داد: بیشتر کشور ها نرخ 1/2 دهم فرزند به ازای هر زن توان مند در باروری را نرخ مطلوب باروری می دانند.

وی افزود: ما در سال گذشته در برخی از استان های ایران نرخ هایی پایین تر از حد معمولِ سطح جانشینی فرزند در جامعه را تجربه کردیم.

فریده فراهانی خلج آبادی با بیان این که آمار باروری در تمام کشور ها رو به کاهش است، گفت: بر اساس مطالعات اجرا شده موضوع تاخیر در ازدواج مهم ترین عوامل کاهش سطح باروری است.

وی افزود: متاسفانه بسیاری خانم های ایرانی در دوران قبل از تشکیل زندگی مشترک به سنِ مطلوب باروری توجه نمی کنند و به طور مستمر تاریخ ازدواج را به تاخیر می اندازند.

مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت شرح داد: فرزندآوریِ دیرهنگام باعث می شود تا زوجین تمایلی به تولد فرزند دوم نداشته باشند.

وی با اشاره به این که خانم ها بعد از 40 سالگی با ناباروری ثانویه روبرو می شوند، مطرح نمود: بیشتر خانم ها در سنین 40 تا 45 سال به اندازه یک خانم 25 تا 35 ساله شانس باروری دارند.

فریده فراهانی خلج آبادی تاکید داشت: در حالت کلی شانس باروری با افزایش سن رابطه معکوس دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه روزنه گفت: افراد زمانی به فرزندآوری فکر می کنند که از نظر اقتصادی و اجتماعی در رفاه باشند و در شرایط معیشتی خود به چشم انداز مطلوب برسند.

مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت با اشاره به این که بیشتر خانواده با تصمیم هوشمندانه نسبت به فرزندآوری اقدام می کنند، گفت: تغییرات ساختاری و ارزشی در جامعه باعث شده تا زوجین قبل از فرزندآوری به موضوعات اقتصادی توجه کنند.

وی با اشاره به این که دولت برای افزایش باروری باید هزینه کند، مطرح نمود: در زمانِ امروز بیشتر افراد با روحیه فردگرایی زندگی می کنند و دوست دارند در عین برخورداری از زندگی و شغل خوب، نسبت به فرزندآوری اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تاخیر در ازدواج مهم ترین عوامل کاهش سطح باروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاخیر در ازدواج مهم ترین عوامل کاهش سطح باروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید